Úterý, 28 března, 2023

/

Otevřít okno pro čistý vzduch v provozech nestačí

Ze své zkušenosti víme, že čerstvý vzduch nám pomůže se v práci lépe soustředit a podávat lepší výkony. V mnoha provozech a průmyslových halách je však čistý vzduch naprostou nutností i z pohledu zdraví, a proto se musí filtrovat.

Pro zdravé dýchání

Doma, v kanceláři nebo třeba malém obchodě nám k tomu, abychom do místnosti pustili čistý vzduch, stačí otevřít okno, případně si můžeme pořídit čističku vzduchu, protože okolní vzduch neobsahuje žádné škodlivé částice nebo nečistoty, které by ohrožovaly naše zdraví. Ve výrobních halách nebo průmyslových závodech je však situace jiná. S ohledem na suroviny, které se zpracovávají, může docházet ke znečišťování vzduchu i takovými škodlivinami, které jsou pro lidské zdraví nebezpečné. Sváření, lakování, broušení, ale například i sekání nebo mletí vytváří drobné částice, které se uvolňují do vzduchu. Pokud by se filtrační systémy nepostaraly o čištění vzduchu, tyto škodliviny bychom dýchali. Nejen proto, že tedy není možné bez filtrování vzduchu v provozu pracovat, ale i kvůli nařízení různých norem a zákonů, jsou průmyslové filtrace vzduchu naprosto nezbytnou součástí většiny provozů.

Nebezpečné riziko

Podle toho, v jakém prostředí se používají a jaký typ nečistot nebo prachu mají systémy filtrovat, se využívají různé varianty. V dřevozpracujících závodech a pilách je problém dřevní prach. Ten známe i z domácího prostředí, je velmi jemný a dostane se naprosto všude, snadno se také usazuje a k jeho zvíření postačí jen drobný závan vzduchu. Ve větším množství však může představovat bezpečnostní riziko, protože patří mezi explozivní typy prachu, tedy umožňuje vytvoření prostředí s rizikem výbuchu. Odsávání pilin a dřevního prachu je tak nutné i kvůli bezpečnosti pracovního prostředí. Za explozivní prach jsou považovány také veškeré typy prachu, které vznikají v potravinářství a mají organický původ. I ty je nutné včas odsávat, stejně jako mnoho dalších v jiných typech průmyslu.

Kvalitní vzduchotechnika dokáže vyčistit prostředí nejen od nebezpečného prachu, škodlivin a nečistot, ale také brusného prášku nebo olejové mlhy, a zajistit tak bezpečné místo pro práci s čistým vzduchem.

Předchozí článek4 typy garážových vrat aneb jak vybrat to pravé řešení?
Další článekJak se dostat do formy v pěti krocích