Neděle, 4 června, 2023

/

Cupra Tavascan Extreme E Concept: Terénní elektromobil

Druhý 100% elektrický model značky navrhli a vyvíjely v Barceloně.
Od Jakub Jesenská Naposledy aktualizované zář 12, 2021
V celé konstrukci karoserie studie Cupra Tavascan Extreme E Concept jsou použity lněná vlákna, které zvyšují úroveň udržitelnosti a ochrany životního prostředí. Inženýři využili díly vyrobené aditivní metodou, čímž zefektivnili konstrukci, zvýšily adaptabilitu a usnadnili opravy závodního elektromobilu.

Studie navíc naznačuje designový jazyk pro příští sériově vyráběný elektromobil Cupra Tavascan. Druhý 100% elektrický model značky je navrhovaný a vyvíjen v Barceloně a na trhy v Evropě iv zámoří ho uvedou v roce 2024. Ve srovnání s vozem, který protéká v první sezóně Extreme E, se výrazně změnil design přední a zadní části. Technologie LED poskytla při navrhování automobilu s DNA značky Cupra větší svobodu. Osvětlovací moduly jsou navíc vloženy do rámu vyrobeného aditivní metodou – Cupra

Tavascan Extreme E Concept získá díky této technologii značnou výhodu. Aditivní výroba dílů je efektivnější, protože jejich zhotovení trvá jen šest hodin. To znamená, že se tím dokáže velmi rychle přizpůsobovat změnám. Ať už se jedná o opravu po nehodě nebo změnu polohy světel, komponenty je možné změnit během velmi krátké doby bez nutnosti složité a drahé výroby nástrojů.

Seriál závodů Extreme E se zaměřuje také na zvyšování povědomí o ochraně životního prostředí a CUPRA Tavascan Extreme E Concept posouvá hranice iv této oblasti. Vůz díky tomu nabízí ještě vyšší míru udržitelnosti. Maximální počet dílů skeletu karoserie obsahuje lněná vlákna – získávaného z lnu setého. Tyto komponenty nahrazují díly s uhlíkovými vlákny. Tím se minimalizuje vliv vozidla na životní prostředí. A to bez újmy z hlediska užitných vlastností a celkových přínosů.

S tímto materiálem lze pracovat stejným způsobem jako v případě uhlíkových kompozitů a vytvářet stejné tvary, resp. zaoblení požadované designéry a inženýry. Jedná se už o technologii, která by mohla být snadno přizpůsobena pro sériově vyráběná vozidla. Optimalizovaná karoserie studie Cupra Tavascan Extreme E Concept je díky specifickému barevnému designu nápadná při závodech v arktickém, pouštním, ledovcovém i přímořském prostředí.

Soutěžní terénní elektromobil zaujme také ozdobnými prvky v odstínu mědi, který je tradičním znakem značky Cupra, parametrickými texturami a potenciace liniemi, které dodávají exteriéru jiskru a pohyb, když vozidlo brázdí krajinu. Působivý 3D efekt vytváří přesahující logo Cupra. Nový koncept je vybaven akumulátorovou baterií s kapacitou 54 kWh, která je umístěna za prostorem pro posádku. Hmotnostních je díky tomu nad zadní nápravou. Vozidlo dokáže zrychlit z 0 na 100 km / h za necelé 4 sekundy, čímž splňuje pravidla závodního seriálu.