Neděle, 4 června, 2023

/

Jak v autě poznáme problém s imobilizérem?

Mnoho majitelů vozů ani neví, že ve svém autě imobilizér mají. Teprve když se objeví problém a přestane fungovat, začneme řešit jeho opravu. Jaké jsou varovné příznaky a proč jim věnovat pozornost?

Neviditelný strážce

Anglické slovo mobility znamená pohyblivost. Imobilizér je zařízení, které automobilu zabraňuje v pohybu. Nachází se většinou v zapalování vozu a v zámku dveří, jedná se o elektronický systém a slouží především jako další prvek ochrany před odcizením našeho auta. Novější vozy ho mají již v základní výbavě a dokud se neporouchá, většinou o něm téměř nevíme. V klíči od auta je umístěn čip s kódy pro imobilizér a při pokusu o nastartování proběhne komunikace s řídící jednotkou. Pokud se jedná o neznámý klíč, tedy kód je špatný, řídící jednotka vyhodnotí celý proces za chybný a znemožní nám s autem odjet. Pokud však máme správné klíče od auta, vše proběhne v pořádku, auto bez problémů nastartujeme a používáme. V minulosti byly kódy umístěné v čipu neměnné, což ale ulehčovalo krádeže vozidel, protože byly využívané například čtečky takových kódů. Většina aut v současné době má různé šifrování a kódy se neustále v reálném čase mění.

První znamení

Pozornost bychom měli imobilizéru věnovat především tehdy, když na palubní desce vidíme blikat kontrolku imobilizéru. To, že se blíží problém, může naznačit také nutnost startování na více pokusů nebo když nám motor vypíná ihned po nastartování. Problém s imobilizérem se může zdát jako banální, avšak jednoho dne bychom své auto nemuseli nastartovat. Proto je vhodné svěřit se profesionálům, provést diagnostiku problémů a zjistit, zda se jedná o problém v imobilizéru, nebo v elektronice či v řídící jednotce a zajistit opravu.

Přenastavení imobilizéru může být potřeba také v případě, že jsme ztratili klíče a máme od vozu klíč nový, který je potřeba překódovat a imobilizér s ním propojit.

Předchozí článekDárky pro ženy vašeho života aneb co pořídit, když vám došly nápady
Další článekKterá erotická pomůcka by v ložnici neměla chybět?