Neděle, 4 června, 2023

/

Odhlášení auta z registru – jak na to

Existuje řada důvodů k odhlášení vozidla. Může to být, stáří, havárie, odcizení a spousta dalších. Vždy je dobré pamatovat na všechny administrativní kroky. Jaké jsou varianty odhlášení vozidla a co je třeba podniknout?

Odhlášení vozidla může být trvalé nebo dočasné. Důvodem k trvalému odhlášení je obvykle špatný technický stav a neschopnost jízdy. V tomto případě následuje po odhlášení ekologická likvidace vozidel.

Dočasné odhlášení má zpravidla řadu jiných důvodů. Nevyužitý vůz s platným povinným ručením vyjde zbytečně draze. V případě přepisu vozu na jinou osobu není již od roku 2016 povinnost vozidlo odhlašovat a znovu přihlašovat.

Je dobré vědět, že vůz je automaticky vyřazen z registru vozidel ve chvíli, kdy přestane platit jeho povinné ručení a do 14 dnů není sjednáno nové. 

Trvalé odhlášení vozidla z registru

Jak odhlásit auto? Trvalé odhlášení vozidla lze vyřídit na úřadě s rozšířenou působností. Takových míst je v tuzemsku více než dvě stovky. Pro trvalé ohlášení je třeba na úřad přinést tyto dokumenty:

  • velký technický průkaz
  • malý technický průkaz
  • registrační značku (SPZ)
  • doklad o ekologické likvidaci – doklad o převzetí vraku
  • formulář k odhlášení vozidla
  • občanský průkaz

Pokud byl vůz majiteli ukraden, je třeba za účelem vyřazení předložit úřadu policejní protokol o odcizení, osvědčení o registraci a technický průkaz. Předložit je třeba i registrační značky, pokud nebyly také ukradeny.

Dočasné odhlášení vozidla z registru

Pokud chce majitel vozidla vyřídit dočasné odhlášení z registru, je to možné. Postup je trochu jiný než při trvalém odhlášení. Je třeba odevzdat registrační značku a malý technický průkaz do depozitu registru motorových vozidel a samotný vůz odstavit na soukromém pozemku. 

Dočasné odhlášení pomůže majiteli výrazně ušetřit za povinné ručení v případě, že vozidlo skutečně delší dobu nepoužívá. Vozidlo může být dočasně odhlášené rok a tuto lhůtu lze ještě o půl roku prodloužit. Maximální doba dočasného odhlášení vozidla je tedy rok a půl.

Dočasně odhlášený vůz nesmí být v žádném případě používán na pozemních komunikacích. 

Po uplynutí lhůty nebo i dříve může řidič požádat o opětovné zařazení vozidla do registru motorových vozidel. V tu chvíli je nezbytné znovu sjednat povinné ručení. Na úřad je třeba doložit velký technický průkaz a potvrzení o vyřazení vozidla z evidence.

Ekologická likvidace vozidla

Každé trvale vyřazené vozidlo se musí ekologicky zlikvidovat. V praxi to znamená, že majitel odevzdá vůz na místo, které je pověřené ke sběru autovraků. Na tomto místě majitel obdrží potvrzení o ekologické likvidaci, které dál potřebuje při odhlášení vozidla z registru.

Každý vůz jednou doslouží a pak přichází na řadu odhlášení a likvidace

Auto tedy nelze nechat na náhradní díly. Rozebrání auta není ekologická likvidace. 

Jediná situace, kdy vozidlo není třeba ekologicky likvidovat, je zničení způsobené havárií či přírodními živly. 

Předchozí článekVozy s kvalitními jízdními vlastnostmi za dostupnou cenu
Další článekJak vybrat správný kufr na motorku