Neděle, 4 června, 2023

/

Poznejte 5 krásných plamenek: Tyto dlouhověké, voňavé a nenáročné květy potěší v každé zahradě

Charakterizuje je bohaté a velmi dlouhé kvetení, vynikají rozmanitostí druhů a odrůd a také zajímavými možnostmi využití.

Floxy v zahradě

Floxy (Phlox), které pocházejí z USA, u nás kdysi nechyběly v žádné venkovské zahradě. Nyní se s oblibou vysazují iv moderních městských zahradách. Najdeme mezi nimi vzrůstově níže, středně vysoké i vyšší druhy, trvalky a dokonce letničky. Hodí se do smíšených květinových záhonů, vysadit je možná i do vegetačních nádob na balkony a terasy.

Níže druhy se uplatní iv skalkách, květinových zídek, při okrajích smíšených záhonů a na štěrkových plochách upoutají v jarních měsících velmi bohatým kvetením. Středně vysoké a vyšší druhy zaujmou pestrobarevností květin začátkem léta.

Opakovaně kvetou až do začátku podzimu a často jejich charakterizuje i příjemná sladká vůně. Na ideálních stanovištích jsou ozdobou rostliny i svěže zelené listy. Obvykle jsou dlouhověké a nenáročné na péči. Voňavé květiny plamenek lákají užitečný hmyz a můžeme si je nařezat i do vázy.

Floxy v zahradě

Kde se bude Flox dařit?
Flox šidlovitolistý oblibě slunečné a sušší místa, na živiny chudou a i kamenitou půdu. Flox metlinatý potřebuje slunné místo nebo polostín. Bohatší kvetení podpoří humózní a mírně vlhká půda, nevhodná je suchá, kamenitá a zvlhčená půda. Sázíme je na místa s kvalitním prouděním vzduchu. Floxy laty nevysazujeme do stinných koutů ani pod mělce kořenící dřeviny. Bývají zde ohrožené chorobami.

Výsadba a péče
Vytrvalé floxy můžeme sázet během celého vegetačního období (iv období květu), nejlépe s kořenovým balem. Sazenice jednoletých plamenek vysazujeme na záhony a do nádob koncem jara a začátkem léta.

Flox šidlovitolistý je poměrně nenáročný na údržbu, nevyžaduje ani doplňkovou zálivku. Po odkvětu ho třeba zkrátit asi o polovinu. Flox metlinatý potřebuje během letních dnů dostatek vláhy. Zavlažujeme ho přímo ke kořenům, ne na listy. V jarních měsících je vhodné přihnojení vícesložkovým hnojivem nebo kvalitním kompostem. Flox odstraňujeme odkvetlé květy (kromě Skalničkové Flox), což podpoří tvorbu dalších.

5 plamenek, které vás nadchnou
Flox šidlovitolistý (Plox subulata)
Flox šidlovitolistý

Bohatě kvetoucí a osvědčená Skalničkové nízká trvalka s polštářovitým způsobem růstu. Kvete na jaře, po odkvětu poutají pozornost drobné jehlicovité listy, které vytvářejí pěkné lemy. Tento druh si můžeme vysadit začátkem léta.
v. × š .: 15 × 30 cm

Flox (Phlox divaricata)
Flox divaricata

Zajímavý a méně pěstovaný nižší vytrvalý druh, který kvete začátkem léta bleděmodrými květy. Uplatní se na okraji záhonů, ve venkovských a v přírodně řešených zahradách.
v × š: 20 × 20 cm

Flox Drumondov (Phlox drumondii)
Flox Drumondov

Tento jednoletý flox je mimořádně oblíbený ve venkovských zahradách. Je nižší, roste kompaktně a velmi bohatě kvete. Hodí se i na pěstování v nádobách. Drobné květy mohou mít různou podobu.
v. × š .: 35 × 30 cm

Flox metlinatý’White Eye Flame‘ (Phlox paniculata’White Eye Flame‘)
Flox metlinatý White Eye Flame

Atraktivní odrůda vytrvalého Flox. Má bílé květy s typickým růžovým očkem. Uplatní se ve smíšených květinových záhonech a v nádobách. Květy jsou vhodné na řez.
v × š: 50 × 45 cm

Flox metlinatý’Laura‘ (Phlox paniculata’Laura‘)
Flox metlinatý Laura

Bohatě kvetoucí trvalkových odrůda s vyššími, růžovo-bílými voňavými květy. Uplatní se v záhonech a je odolná proti padlí. Kvete velmi dlouho.
v × š: 80 × 50 cm