Neděle, 4 června, 2023

/

7 zajímavostí o kávě

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě a každý den ji pijí miliony lidí. V mnoha zemích se kavárenské řetězce prosadily na trhu, protože zákazníkům poskytují kompletní kávový zážitek. Představujeme vám 7 zajímavostí o tomto oblíbeném nápoji.

1. Roční spotřeba kávy ve Finsku je 13 kg na osobu

Ukazuje se, že nyní pijeme až o 80 % více kávy než před asi dvaceti lety. Průměrná roční spotřeba v Evropě je 160 litrů na osobu, zatímco v Česku jedna osoba spotřebuje asi 3,5 kg kávy ročně. Nejvíce kávy pijí Finové – ročně potřebují téměř 13 kg kávy!

2. Káva je ovoce

Přemýšleli jste někdy, co je to vlastně káva? Ovoce! Tyto kulaté, šťavnaté kávové plody trochu připomínají velké třešně. Až vám příště někdo řekne, že byste měli jíst více ovoce, máte hotovou odpověď – piju minimálně tři šálky kávy každý den. Na světě existuje asi 60 druhů kávovníků, ale pouze tři se pěstují pro semena.

3. Pití kávy hned po probuzení je chyba

Vaše každé ráno vypadá stejně – probudíte se a uděláte první kroky do kuchyně, kde si připravíte obrovský šálek silné kávy? Ukazuje se, že to není vůbec nutné, protože naše tělo se dokáže zmobilizovat k akci hned po probuzení. Může za to kortizol, jehož hladina se zvyšuje po prvním signálu budíku. Je proto vhodné si kávu dát nejdříve hodinu po probuzení.

4. Nejdražší káva světa od cibetky či slona

Kopi Luwak neboli cibetková káva je nejdražší kávou na světě. Zrna této kávy jsou extrahována z exkrementů indonéské šelmy ovíječe skvrnitého. Káva díky trávicím procesům ztrácí hořkou chuť a získává zcela novou, mnohem lepší chuť. V Thajsku jsou podobným principem využívání také sloni. Přidávají se jim do krmiva kávové třešně.

5. Kofein je výbornou podporou pro sportovce

Mnoho lidí, kteří trénují v posilovně, pije kávu před cvičením. Tento nápoj znatelně zvyšuje fyzickou výkonnost, odstraňuje známky únavy a činí trénink mnohem intenzivnějším. Navíc mnoho předtréninkových doplňků obsahuje kofein.

6. Díky kávě se dostali brazilští sportovci na olympiádu

Káva šla ve prospěch brazilských sportovců, kteří nemohli být vysláni na olympiádu v roce 1932 do Los Angeles. Brazilská vláda však našla způsob a hráči byli naloženi na loď převážející kávová zrna.

7. Káva je zdroj vitamínů

Semena kávy mají spoustu vitamínů. Pouze jeden šálek kávy vám dodá vitamíny B2 a B5, dále niacin, draslík, hořčík a mangan. Navíc – na rozdíl od mnoha mýtů – přiměřené množství kávy nezpůsobuje dehydrataci. Dopřejte si také vitamíny s Mountain gorilla coffee. Pochutnáte si a přispějtee na dobrou věc. Zakoupením kávy podpoříte organizaci Gorilla Doctors a přispějete k záchraně horských goril.