Neděle, 4 června, 2023

/

Výsledky ashwagandhy a arganového oleje

O rostlině s názvem Ashwagandha slyšíte pravděpodobně poprvé, ale rozhodně byste si měli její název zapamatovat. Indický ženšen neboli ashwagandha je ájurvédská bylina, která se již více než čtyři tisíce let používá k omlazení a posílení organismu. Výsledky působení ašvagandy na lidské zdraví jsou vynikající.

V dávných dobách léčitelé používali tuto konkrétní bylinu jako omlazující tonikum. Ashwagandha navracela sílu i člověku oslabenému na kostech. Rostlina je tzv. adaptogenem, to znamená, že poskytuje tělu celkovou odolnost vůči nemocem.


Věděli jste, že indický ženšen zlepšuje spermie u mužů?


Příčinou neplodnosti u mužů je nízký počet spermií nebo nedostatečná rychlost spermií. Byly provedeny nejméně tři studie zabývající se mužskou neplodností. První studie srovnávala dvě skupiny celkem 46 mužů. První skupina dostávala po dobu 3 měsíců placebo, druhá skupina dostávala po stejnou dobu 225 mg extrahovaného kořene ašvagandy (s 5% dávkou anolidů).

Výsledky tedy jasně ukazují, že indický ženšen má u mužů vynikající výsledky. „Koncentrace spermií, pohyblivost spermií a poškození volnými radikály se výrazně zlepšily. Zvýšila se hladina hormonu testosteronu. Právě tento hormon je důležitý pro plodnost. Ashwagandha může být použita jako alternativní terapie pro léčbu mužské neplodnosti,“ uzavírají autoři studie.

Rostlina ašvaganda nebo také indický ženšen však není vhodná pro těhotné ženy, děti a pro osoby s poruchami štítné žlázy. Přestože se jedná o přírodní léčbu, doporučená denní dávka rostliny by nikdy neměla být překročena.

Ashwagandha znamená „koňská síla“. Ashwva znamená kůň a Gandha znamená síla. Mezi
hlavní účinné látky v ašvagandě patří withanolidy, které jsou obsaženy především v kořeni rostliny. Ashwagandha dále obsahuje glykosidy, aminokyseliny, laktony, ale také vitaminy, minerální látky a další. Vysoký obsah účinných látek zajišťuje velké spektrum pozitivních účinků. Pro svůj adaptogenní účinek se nazývá indický ženšen.


Široké spektrum účinkuAshwagandha má širokospektrální účinek, působí na úrovni celého tělesného oběhového systému a pomáhá tak udržovat rovnováhu látek a procesů probíhajících v lidském těle. Ašvaganda je malý dřevnatý keř z čeledi Solanaceae, který roste v Indii a v některých částech Středomoří a Afriky do výšky asi 70 cm. Zdá se však, že fytoaktivní látky v kořenech divokých i pěstovaných druhů jsou stejné. Kořeny aswagandy jsou hlavní částí rostliny, která se používá terapeuticky.
Ashwagandha obsahuje důležité esenciální mastné kyseliny.V ašvandě najdeme esenciální mastné kyseliny, které si tělo nedokáže samo vytvořit. Podporují správnou funkci kardiovaskulárního systému a také správnou hladinu cholesterolu. Přispívají také k normální činnosti nervového systému. Polyfenoly patří mezi silné antioxidanty, které chrání organismus před volnými radikály z okolního prostředí. Beta-sitosteroly mají pozitivní vliv na zdraví prostaty a vylučovací soustavy.


Blahodárné látky z ashwagandhy pomáhají dosáhnout věčného mládí, povzbuzují tělo i mysl. Harmonizují organismus tím, že pozitivně ovlivňují nervový a hormonální systém. Ašvaganda působí také jako přírodní afrodiziakum a podporuje tak plodnost u obou pohlaví. Oceníte ji také při fyzické námaze při sportu nebo silovém tréninku. Podporuje totiž svalovou sílu a odolnost vůči fyzické zátěži.Arganový olej jako nejlepší přítel (nejen) pro pleť:

Znáte všechny jeho účinky?

Bojujete s akné, trpíte suchými vlasy nebo si chcete dopřát pořádnou masáž?

Arganový olej má desítky možností použití a jednu nevýhodu: jakmile ho jednou vyzkoušíte, navždy propadnete jeho zázračným účinkům.

Marocké zlato

K výrobě jednoho litru tohoto jedinečného oleje, který má téměř zázračné účinky, je zapotřebí neuvěřitelných 30 kilogramů plodů argánie arniky. Věděli jste, že tento strom roste pouze na jednom místě na světě? Je to Maroko.

Přestože se lidé pokoušeli pěstovat argánii i jinde, nikdy se jim to nepodařilo. Snad proto je arganový olej tak ceněný a právem se mu říká marocké zlato. Je to nejdražší olej na světě, ale jeho hodnota jako všeléku pro vaše tělo je nevyčíslitelná.

Arganový olej proti vráskám

O arganovém oleji se nejčastěji mluví v souvislosti s pokožkou. Není divu. Pro pleť dělá zázraky v každém věku. Obsahuje velké množství vitaminu E, ale také vysoký podíl esenciálních mastných kyselin, které mají protizánětlivé účinky a pomáhají pokožku hojit.

Proto se arganový olej často přidává do kosmetiky. Organický arganový olej je základem mnoha regeneračních nočních krémů, které dodají vaší pleti vše, co potřebuje.

Pro mladistvý vzhled vyzkoušejte arganový olej, který pleť vyživuje a zjemňuje, ale také koenzym Q10, který v kombinaci s marockým zlatem zbavuje pleť vrásek a ošetřuje ji přesně tak, jak si zaslouží.

Náš tip: Arganový olej je vynikající také v péči o nehty. Díky němu jsou silnější, lesklejší a méně lámavé. Stačí si jednou týdně natřít nehty malým množstvím oleje. Malé množství můžete vetřít také na kůžičku.