Neděle, 4 června, 2023

/

Rozmnožování rostlin dělením zvládne i začátečník. Nyní je na to vhodné období

Časná podzim je obdobím, kdy se můžeme naplno věnovat jedné z nejdůležitějších zahradnických dovedností, a to je množení rostlin.

1 Rozsazování Pakostov pochybovat 1B9A1403

Technika dělení trsů je jednoduchá a používá se na skupinu trsovitý i polštářových (kobercových) trvalek. Nepotřebujeme na ni žádné speciální vybavení, stačí rýč, případně zahradnické nůžky. Rostliny po vyrytí a rozdělení hned vysazujeme přímo na nové a konečné stanoviště. Samozřejmě, pokud chceme připravit pár rostlin pro přátele, malé části trsů vysadíme i do květináčů.

Množíme rostliny dělením
Trsovitě rostoucí trvalky, například kakost, množíme dělením trsů. Trs vyjmeme z půdy buď celý nebo jeho část a rozdělíme ho na několik menších dílů. Každý z nich však musí mít kořeny. Zatímco přijde zima, rostliny se na novém místě stihnou zakořenit.

Na množení dělením jsou ideální prorostlé trvalky. Odřízneme odkvetlé květenství a suché listy. Trs opatrně podebereme rýčem a vyjmeme. Uvolněnou půdu z kořenů trochu otřesů. Rýčem trs jakoby rozřízneme, v místě, kde v něm vidíme mezery mezi rostlinami. Přestárlé části (ze středu) vyhodíme.

2 Rozsazování Pakostov pochybovat 1B9A1409

Větší trsy dělíme rýčem na menší, každý nový musí mít dostatek kořenů a výhonků. Pomoci si můžeme zahradnickými nůžkami či starým velkým nožem. Půdu na místě, kde jsme vykopali rostlinu, pohnojíme. Pokud v ní nejsou škůdci či nemoci, jeden kus vysadíme i sem. Ostatní vysadíme na nové místo a dobře zalijeme.

Druhy, které po odkvětu rozmnožujeme tímto způsobem:
Hluchavka (Lamium)
Třapatka (Rudbeckia)
Monarda (Monarda)
Astry (Aster)
Čistec (Stachys)
Zběhovec (Ajuga)