Úterý, 31 ledna, 2023

/

Jak správně investovat čas?

Vstávám 4:30. Rutiny fungují v různých obměnách. Buď si své rozjímání a tiše užiji na procházce se psem nebo se posadím k šálku čaje a videu, či knize. První myšlenky dne zasústredia mou mysl, později se s inspirací podělím s lidmi na sociální síti. Projdu si v mysli věci, které mě čekají, nastavím očekávání od tréninku. Ticho a soustředění.

Některé rána se liší. Občas „zabiju“ čas při něčem jednodušším, ale i takový ranní chill podléhá vědomému rozhodnutí. Potřebuji vypnout od Stoik? Pustím si na youtube recenzi nože, podcast nebo přemýšlení o udržitelnosti motivace. Chci zůstat s ženou v posteli? Dobrý start.

Následně je čas na email a v momentě, kdy se probudí děti, nastupuje ranní objímání nebo povely.

Rozhodnutí dělají den. To, jak ho nastartuji, mi vůbec není lhostejné. Čas se dá strávit nebo investovat. Mou snahou je, abych ho investoval víc, než jen trávil. Řekněme alespoň v poměru 80:20. Považuji to za cestu k „štěstí“.

Silní muži dokáží být svobodní i ve vězení. Slabý chlap je nešťastný i ve vile s nadbytkem všeho, co si může přát. Když si vzpomenu na ranní věk dětí, ty se dokázali šťastně hrát s blátem nebo bublinkovou fólií. Teprve později se věci začnou komplikovat. V momentě, kdy se učíme přiřazovat věcem nálepku hodnoty nebo dostáváme instrukci, co by se nám nemělo líbit, učíme se být nespokojeni.

Ke spokojenosti potřebujeme málo. Správné rozhodnutí, jak a kam investovat čas a pozornost. Rozumějte mi dobře. Netvrdím, že bychom měli proležet celý život na trávníku s pohledem do nebe. Muži není přirozené nic nechtít nebo za ničím nejít. Sami sebe objevujeme v hledání svých talentů, v namáhavé práci, která přináší ovoce.

Kořenem nezdravého myšlení, možná i deprese, je toužit po věcech, které nemáme. Pokud tuto touhu nevybalansuje práce na svých cílech, vyrábíme si problém.

Toto bez zdravé mysli neustojí. A znovu. Zdravou mysl tvoří dobré investice času. Schopnost rozlišit dobré myšlenky od zbytečných, strava a pohyb. Jistěže, v těchto oblastech čekají překážky, ale navzdory zdání, to jsou ve skutečnosti věci, které přispívají k osobnímu naplnění.

Takže investuj svůj čas sem:

Duše – nespěchej s odsuzováním věcí, najdi si čas na rozjímání, neboj se a Vyhledávej ticho. Emoce nejsou ani nepřítel ani vládce, je to nástroj, který máme používat.

Mysl – vzdělávej se, čti, hledej si mentorů, kteří došli tam, kam by si rád i ty. Knihy, podcasty, přednášky … nikdy nezapomeň, že kritické myšlení a prověřování faktů má skutečnou moc. Neboj se občas vytáhnout paty ze svého myšlenkového světa.

Tělo – jez zdravě, hýbej se denně, spi tak, aby sis odpočinul. Nefunkční tělo klade překážku rozumu i emocím. Neboj se námahy nebo diskomfortu při otužování, hledej zážitek a využij čas na relax.

Předchozí článekA Ty už si se zkontroloval?
Další článekMILOVAT AŽ DO KONCE …