Neděle, 4 června, 2023

/

Uklízíte po svých psech?

Malí i velcí psi jsou nedílnou součástí našich životů, ať už je vlastníme a milujeme sami, nebo si jen hrajeme třeba s pejskem od sousedů. Ale vlastnit psa neznamená jen hrát a mazlit si s ním, dávat mu povely, chodit s ním na cvičiště a na procházky. Je to také velká zodpovědnost, ať už jde o schopnost pejska ovládat tak, aby nikoho neohrožoval, starat se o jeho kvalitní výživu a veterinární péči, ale také o to, aby po něm všude bylo čisto.

Úklid po psech bývá zdrojem sporů

Úklid psích exkrementů je častým jablkem sváru hlavně ve městech. Většina majitelů psů je zodpovědná a po svém mazlíčkovi pravidelně uklízí, ale najdou se i tací, kteří to nedělají a ostatní jsou nuceni kličkovat mezi nevábně vonícími hromádkami. Na potřísněné chodníky i trávníky v parcích, kam se nedá sednout bez nebezpečí, si pak oprávněně stěžují ostatní obyvatelé a často to musí řešit také lokální úřady. Někdy se politickým problémem stávají i náklady, které musí obce ze svých rozpočtů platit za úklid po psech a také dostatek či nedostatek prostředků, které majitelé psů pro úklid potřebují.  

Co je potřeba na úklid po psovi?

Tím základním prostředkem jsou sáčky na psí exkrementy. Dále jsou zapotřebí vhodné stojany na tyto sáčky, a také speciální odpadkové koše, do kterých mohou pejskaři sáčky odložit. Na výběr jsou buď sáčky z plastu, ekologické fólie nebo papíru. Obyčejné plastové sáčky už dnes většina ekologicky zodpovědných obcí nekupuje. Proto jsou právě obcím určena velká balení sáčků z recyklovatelné fólie, která je z ekologického hlediska zcela nezávadná. Přesto i dnes dávají někde přednost plastovým sáčkům, jsou pevné, silnější než fóliové a exkrement se s nimi snáze nabere. Další k přírodě příznivou variantou jsou sáčky papírové, které bývají vybaveny i speciální lopatičkou. Nevýhodou papírových sáčků na psí exkrementy je jejich vyšší cena.

Už jste si nakoupili vlastní sáčky?

Zodpovědní majitelé psů si s sebou berou raději sáčky vlastní. Kromě balení pro obce, provozovatele parků a další velkoodběratele, si je tak možné zakoupit také menší balení sáčků na exkrementy v balení po 100 nebo 50 kusech. Malá i velká balení sáčků na exkrementy nabízí mnoho dodavatelů a vybírat tak můžete nejen podle ceny, ale i podle složení.