Středa, 18 května, 2022

/

Rakovina prsu se u mě rozvinula během kojení: Mylně jsem věřila, že se to nemůže stát

Rakovina prsu patří na Slovensku mezi nejčastější onkologická onemocnění žen. Velmi důležitá je prevence a včasná diagnostika, která umožňuje brzký návrat do života.

Kojení sice snižuje riziko vzniku tohoto onemocnění, ale nechrání nás před ním. Život nám pak může přinést takové nepříjemné zkoušky, jakou nyní absolvuje hudebnice Stanka Apfelová.

KOJENÍ zrychlilo růst nádoru
Kytaristka a baskytaristky Stanka Apfelová se jen na začátku roku stala mámou rozkošné dcerky. Tak jako jiné ženy, i ona se ji rozhodla kojit co nejdéle. No ani v nejhorším snu nečekala, jako právě tento moment ovlivní její život.

„Takto se věci mají. Ne, nesnažím se zjistit, jak se asi cítila Britney Spears, když se rozhodla vyholit si hlavu. Že jaké to je trošku si provětrat hlavu. Mám rakovinu. Rakovinu prsů. Jak se to mohlo stát? „Jednoduše“.

Během kojení mi pěkně rychle rostl nádor. Ano, během kojení. To je důvod, proč tuto mou diagnózu dávám veřejně. Maminy a budoucí maminy, není pravda, že během kojení jste chráněny proti rakovině prsu, jak se skoro všude dočtete, „napsala Stanka svou dojemnou zpověď na Facebook. Její nesnadná situace má sloužit pro jiné žena jako varování.

I Apfelová si myslela, že má pod kůží pouze sražené mléko nebo že to nebude nic nebezpečné. Když se po biopsii dozvěděla svoji diagnózu, bylo to zdrcující. Strach přišel nejen o sebe samu, ale zejména o svou dcerku.

Jelikož mnohé z nás jsou během prvních měsíců mateřství unavené a trošku podceňují vlastní zdravotní stav, Stanka se na to rozhodla apelovat, aby tak ochránila jiné rizikové maminky.

Ruská chrání onkologických pacientů
Aktuální situace jí nedovolila obejít i zmínku tiché války mezi podporovateli a odpůrci roušek. Právě ty jsou důležitou ochranou nejen nás samotných, ale zejména druhých rizikových pacientů.

„Aha a ještě, když mám vaši pozornost, na margo roušek a covidu. Pokud jste toho názoru, že nač nosit roušky, vzpomeňte si například na onkologických pacientů, kteří nemají během chemoterapie žádnou imunitu. Když už to nechcete nosit kvůli sobě, noste to kvůli nim, „požádala Stanka ostatních lidí o kousek ohleduplnosti a empatie.

NEZAPOMÍNEJTE NA samovyšetření
Tím hlavním bodem prevence je vlastní obezřetnost a samovyšetřování prsů. Pokud máte méně než 30 let, měli byste ho dělat jednou za tři měsíce, ostatní ženy každý měsíc, vždy po skončení menstruace.

V prvním kroku proveďte vyšetření zrakem, když si v zrcadle zkontrolujete bradavky a prsy, zda nevidíte zhrublou kůži, kráterky, vyboulení nebo barevné změny. Pak přejděte na hmatové vyšetření, když budete pomalu krouživými pohyby procházet po celém prsu a sledovat, zda necítíte nějakou bulku.

Nejprve přejíždějte po povrchu, potom přitlačte, abyste cítili i tkáň hlouběji. Ruku mějte zvednutou vzhůru a přeloženou na hlavě. Nezapomeňte si zkontrolovat i oblast uzlin v podpaží. Při jakémkoliv problému navštivte ihned lékaře.

NA CO MÁTE NÁROK u gynekologa?
Gynekolog vám během každé preventivní prohlídky vyšetří prsy hmatem přímo v ambulanci. Jednou za dva roky mají ženy do věku 40 let nárok na vyšetření prsů a uzlin ultrazvukem.

Ve věku nad 40 let včetně již vzniká nárok na mamografii. V případě nějakých nejasností je toto vyšetření doplněno ještě ultrazvukem. Pokud lékař má podezření na bulku i mimo toto období, může vás poslat na potřebnou prohlídku.

AŽ 1 Z 8 ŽEN
Portál Ne rakovině na svém webu uvádí, že rakovina prsu tvoří 18 procent všech onkologických onemocnění pacientek na Slovensku. Podle statistik jí trpí 1 z 8 žen. Léčba stále postupuje, proto je i její úspěšnost nepoměrně vyšší než v minulosti.

Pokud nebyly napadeny uzliny, tak je šance na kompletní vyléčení velmi vysoká. I po absolvování chemoterapie máte v současnosti velkou naději na kvalitní život bez dalších komplikací.

JAK NA samovyšetření?
Již několik let patří 13. říjen Dni bez podprsenek. Prostřednictvím této kampaně se snaží všechny ženy uvědomit o rizicích rakoviny prsu, důležitosti samovyšetření a časné léčbě.

Své poselství často právě tehdy šíří všechny pacientky, které trpěly nebo trpí tímto onkologickým onemocněním. Tím ostatním odkazují, že se nemají bát shodit co nejdříve podprsenky a zkontrolovat si prsy a odhalit všechny rizikové změny na nich.